Ergonomie na prvním místě  
Ergon  Ergon    Ergonomie    

Ergonomie pro cyklisty

Karbonové rámy, elektronické řazení a inteligentní tlumiče… Technologické hranice kola se stále posouvají. Kola se stávají, čím dal tím lehčí, pohodlnější a rychlejší. Nicméně výrobci nemyslí na individualitu jezdce a jeho potřeby. Z výsledku studie Německé sportovní univerzity v Kolíně nad Rýnem vyplývá, že více než 90% respondentů, si stěžuje na bolesti, při jízdě na kole. Hlavní příčiny lze spatřovat ve špatné ergonomii.

Výsledkem špatné ergonomie mohou být nepříjemné až palčivé bolesti při jízdě na kole, které kazí celkový dojem z Vaší vyjížďky. Při závodech, díky špatné ergonomii ztrácíte drahocennou energii a přicházíte o cenné sekundy. Ergonomie se primárně nezabývá technologickým řešením, ale tím co problém u jezdce způsobuje. Hlavním cílem značky Ergon je harmonické (ergonomické) propojení cyklisty s kolem.

Obor cyklistické ergonomie je velmi složitý a vyžaduje znalosti napříč různými obory. Vývojový tým značky Ergon se skládá z odborníků v různých oblastech. Ve vývojovém týmu značky Ergon naleznete aktivní závodníky, sportovní vědce, odborníky na ergonomii, inženýry a designery. Výsledkem jsou pak produkty, kde je myšleno na specifické potřeby cyklistické ergonomie.


Ergonomie

Gripy Ergon GP, GC, GX A GS svou ergonomickou konstrukcí účinně zamezují brnění rukou, nepříjemným bolestem v oblasti zápěstí a předloktí. Obvyklou příčinou je nesprávná pozice rukou a vysoký tlak působící na citlivé oblasti dlaně. Gripy Ergon Vám nabízí kontaktní plochu ve vyšší až 100%, klasicky tvarované gripy Vám nabízí pouze 60% kontaktní plochy. Gripy Ergon zamezují tlaku především v oblasti nervu ulna a středního nervu (syndrom karpálního tunelu).

Ergonomie

Adaptivní nosný systém

Batohy Ergon Vám nabízí ergonomické řešení rozložení hmotnosti batohu. Klasické batohy celou svou váhu rozkládají do ramenních popruhu. Ergon tuto váhu, díky patentovanému řešení ramenních popruhu, přesouvá do spodní části batohu. Nižší těžiště při jízdě na kole, znamená jistější a stabilnější projev v jakémkoliv terénu.

Adaptivní nosný systém

3D Progresivní zpracování

Sedlo Ergon má v ultra-tenké skořepině 3D kapsy v oblasti sedacích kostí. Tyto kapsy umožnují extra polstrování.

3D Progresivní zpracování

Perfect fit

Ergonomické řešení Ergon Perfect Fit Vám nabízí možnost individuálního nastavení batohu, podle proporcí vašeho těla. V první fází si vyberete správnou velikost batohu. Batohy Ergon jsou rozdělené do dvou velikosti S - výška postavy 155 až 175 cm a L - výška postavy od 175 do 195 cm. Jakmile máte správnou velikost batohu, přichází na řadu nastavení zadní části s polstrováním a ramennými popruhy. Zadní část si opět podle výšky můžete nastavit ve čtyřech krocích v rozmezí S až XL.

Perfect fit

Design sedel SM3

100% ergonomie, 100% pro horská kola.

Sedlo je navrženo od základu pro horskou cyklistiku. Sedlo ideálně kombinuje poměr mezi výkonem a pohodlím. 3D konstrukce sedla Vám nabízí inovativní dutiny ve skeletu, které pojmou mnohem více tlumicího materiálu v oblasti sedacích kostí. V tomto směru sedlo nemá v dané kategorii konkurenci.

1. Ultra-tenká karbonová (SM3 Karbon), případně GFK (SM3) skořepina.
2. Inovativní, vícevrstvé odpružení s progresivním tlumením. Ladění tlumení koreluje mezi šířkou sedla a jeho použitím.
3. Montážní mikro klapka k fixaci ližin v přední častí.
4. Spodní gumová část k uchycení ližin sedla v přední části.
5. Speciální silikonový povlak snižující tření (SM3 Pro a SM3 Karbon modely).
6. Standardní případně Monolink® ližiny.

Sedla Ergon jsou navržena v Německu a vyrábí se ručně ve spolupráci se značkou Selle Italia v Italii.

Design sedel SM3

Materiál gripu

Vývojový tým značky Ergon se nezaměřuje jen na ergonomii, ale také na kvalitu a původ použitých materiálů. Požadavky na materiál gripu, splňují přísné normy pro automobilový průmysl, nicméně značka Ergon šla ještě dál a v mnoha ohledech překračuje tyto průmyslové standardy.

- Materiál vyroben výhradně v Německu.
- Extrémně vysoká odolnost vůči UV záření.
- Všechny suroviny splňují standardy stanovené pro použití při výrobě potravin - EU (2002/72/EG)
- Vyrobeno bez použití ftalátů
- Všechny suroviny splňují normy čistoty zpracování - Evropské Usnesení AP (89)1
- SGS Certifikace TÜV (jasný původ surovin)
- Nejvyšší možná kvalita v segmentu cyklistiky

Materiál gripu

Vývoj sedla SM3

Vývojové oddělení značky Ergon využívalo nejmodernější technologie, metody, simulace a analýzy při vývoji řady sedel Ergon SM3. Například při modelování ultra-tenké skořepiny sedla, měla zásadní vliv MKP analýza. Tvar sedla vychází z laboratorních měření, ergonomických studii a poznatků ze zkušebních jízd.

1. MKP analýza použita v procesu vývoje. Maximální průhyb 6,19054 mm.
2. Návrh homogenní skořepiny sedla.

Vývoj sedla SM3

Varianty gripů

Komfortní gripy

- pro klasické řazení
- pro Gripshift®
- pro Rohloff®/Nexus®

Závodní gripy

- pro klasické řazení

Freeride gripy

- pro klasické řazení

Varianty gripů

Velikost sedla

Vědecké studie dospěly k závěru, že šířka sedla má zásadní vliv na pohodlí jezdce. Šířka sedla musí jednoduše odpovídat vzájemné vzdálenosti sedacích kostí. Vyzkoušejte si vybrat, to správné sedlo Ergon pomoci on-line aplikace zde.

Doporučené velikosti

S: 9 - 11 cm (vzdálenost sedacích kostí)

M: 11 - 13 cm (vzdálenost sedacích kostí)

L: 13 - 15 cm (vzdálenost sedacích kostí)

Velikost sedla

Velikost gripu

Každý člověk má jinou velikost rukou. Pevný a jistý uchop je základem bezpečné jízdy na kole, proto pro Vás značka Ergon vyrábí gripy ve dvou velikostech.

Velikost gripu
Oficiální distributor značky Ergon do České Republiky je ZOOKEE s.r.o. © Copyrigth 2013 - 2018